E-Fatura başvurusu nasıl yapılır? E-Fatura kimler tarafından nasıl düzenlenebilir?

E-fatura, elektronik bir ortamda hazırlanan faturalara verilen genel addır. Kağıda basılmadan ve sunucular tarafından alıcı ve satıcı arasında geçen bir faturadır.

E-fatura, elektronik bir ortamda hazırlanan faturalara verilen genel addır. Kağıda basılmadan ve sunucular tarafından alıcı ve satıcı arasında geçen bir faturadır. Yakın zaman içerisinde bu işlemler bu tüm firmalar için zorunlu bir şekilde olacaktır.

E Fatura sisteminin giderek artmasıyla birlikte sizlerde bunu kullanmak için kendinize birçok neden bulabilirsiniz. Kurumsal tüm işlemlerinizi kolaylıkla halledebilir ve böylelikle kağıttan da tasarruf etmiş olacaksınız. Eğer sizlerde faydalanmak istiyorsanız e-fatura sistemine geçmelisiniz.

E-fatura nedir ve hakkında bilinmesi gerekenler kısaca özetlersek, E-fatura elektronik bir ortamda alıcı ve satıcı arasında geçen dijital faturadır.

Ayrıca şunları da belirtelim ki;

  • Sisteme bir kez kayıt olabilirsiniz. Sonrasında ise kesilecek tüm faturalar mali mühür yolu ile iletilir.
  • Alınabilen tüm mühürleri 3 yılda bir yeniletmeniz gerekmektedir.
  • E-faturayı kullanan kişiler e- defter sistemini de kullanmak zorundadırlar.
  • Bu sisteme geçmeyen firmalar kağıt fatura düzenleyebilir. Ancak e-arşive geçilmesi durumunda ise firmalar dijital imzalı fatura iletebilir.

E-Faturaya Geçiş Süreci

E-faturaya birkaç yöntemle başvurulabilir. Bunlar;

1- Mali Mühür:

Mali mühür demek, GİB aracılığı ile e-fatura işlemlerinde kullanılması için gerekli olan ve arz edilen elektronik olan mühürdür. Bu mali mühür ile TÜBİTAK’a bağlı olan Kamu Serikasyon Merkezi sitesinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru için ödeme de alınmaktadır.

2- Online Başvuru

2 yöntemden yararlanılabilir.

Bunları örneklersek;

  • GİB ile özel bir entegre yaparak izin sistemleri aracılığıyla kullanmak,
  • Eğer kendi altyapınız yeterliyse kendi GİB sisteminizle entegre yapabilirsiniz.

3- E-Fatura Başvurusu

GİB’in e-fatura portalından da E-fatura Canlı Ortam Başvuru Formunu doldurabilirsiniz. Kullanım talebinizi Gelir İdaresi Başkanlığına ileterek başvuru yapabilirsiniz.

4- E-Fatura Aktivasyonu

Eğer ki ticari işlemleriniz de resmen e-fatura kullanmak istiyorsanız gerekli olan son adım ise e-fatura aktivasyonudur. Örneğin kurumsal firmada çalıştığınız varsayarsak, GİB özel entegrasyon izni olması halinde gönderilecek tüm mali dokümanlar dijital olarak onaylanarak, e-faturaya kolaylıkla geçiş yapmış olacaksınız.

Ayrıca bunun dışında e-faturaya geçiş yapmanız halinde basılı yani matbu fatura sürecinden de ciddi anlamda kurtulmuş olacaksınız.

E-Fatura Nasıl Kesilir?

efatura.gov.tr internet üzerinden e-fatura aracılığıyla hem ücretsiz hem de hızlı bir şekilde bu işlemleri hazırlayabilirsiniz. Firma bilgilerinizi bilgi işlem sistemine maliye ve entegre işlemlerini gerçekleştirerek kesim işlemini yapabilirsiniz. Ayrıca tedarikçilerden e fatura sistemi ile gönderilen arayüzlerle faturalar e-faturaya dönüşmektedir.

Böylelikle son teknoloji olan e-fatura sisteminin de hizmetlerinden faydalanmış olabilirsiniz. Umarız yardımcı olabilmişizdir.

E-Fatura Kimler Kullanmalıdır?

E-fatura avantajlarını öğrenince eminiz ki sizlerde üzerinizde zorunluluk hissetmeden kullanmak isteyeceksiniz. Bu avantajlardan yararlanmak isteyen herkes kullanabilir. E- Faturalar madeni bir yağ lisansına sahiptir. Bu firmalar mal alıp yıllık satış tutarının neredeyse 25 milyon TL üzerinde olmasıyla e-Faturaya geçmeleri zorunludur. E-fatura sistemi şu şekilde gerçekleşmektedir. Mükellef kişi/ Gönderici Brimi/ Merkez yani GİB ardından da posta kutusu olarak alıcı ve satıcı arasında gerçekleşmektedir.

18 Nisan 2020

0 responses on "E-Fatura başvurusu nasıl yapılır? E-Fatura kimler tarafından nasıl düzenlenebilir?"

Mesaj At

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 

“Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar.”

Tüm hakları saklıdır.